COVID-19 prevencija

COVID-19 prevencija

Rekomendacijos ką daryti jeigu susirgai, užkrėtei kitą, turi saviizoliuotis ar tave kaltina

Suprantame, kiek daug įtampos patiriate, kai sprendimai dėl koronoviruso grėsmės mažinimo yra greiti, o ugdymo įstaigose vis dažniau suserga kuris nors narys. Taip pat pastebime, kiek įtampos kyla bet kuriam mūsų pranešti apie susirgusį bendruomenės narį ar pačiam informuoti, jog yra įtarimų, kad sergama.

Turime pripažinti , kad šiuo metu vis dažniau susiduriama su situacijomis, kai susirgęs žmogus pyksta ant jį galimai užkrėtusiojo, o pats tuo pat metu jaučia gėdą ir baimę užkrėsti kitus. Tuomet neretai pozityvūs tarpusavio santykiai tampa priešiškais, ypač sergančiojo atžvilgiu – prasideda kaltinimai, moralizavimas apie susirgusiojo prastą higieną ar neatsakingą elgesį. Toks požiūris gali turėti itin daug žalos – sergantis asmuo gali net bijoti prisipažinti apie tai, kad jaučia simptomus, delsti kreiptis pagalbos į gydymo įstaigą, bijoti informuoti tuos, su kuriais turėjo kontaktą.

Mes esame vieni tų, kurie gali visiems priminti, kad ieškodami kaltų, pykdami ar ignoruodami mes prarandame galimybę laiku sustabdyti viruso plitimą. Dalinamės su Jumis keturiomis kortelėmis, kurios skatina supratingumą. Šias korteles, kaip laiško priedus, kviečiame pasidalinti su mokinių tėvais TAMO, MANO dienynuose ir kitomis el. platformomis.

Siūlome su kortelėmis dalintis šiuo tekstu:

Šiuo metu mes visi bijome susirgti, saugome save, vieni kitus, o užsikrėtus jaučiame didelę baimė, neviltį ir net kaltės jausmą. Kviečiame kartu mažinti blogus jausmus pandemijos metu. Kaskart išgirdę, kad kas nors serga, ar užkrėtė kitą priminkime kad:

  • sergantis žmogus nepasirinko pats susirgti. Sergantis asmuo gali jaustis vienišas

NUOŠIRDUS RŪPESTIS IR DĖMESYS GALI BŪTI DIDELĖ PAGALBA;

  • žmogus užsikrėtęs ar bijantis užkrėsti kitus, gali jausti kaltę

RAGINIMAS NEPASIDUOTI IR DRĄSIAI PASAKYTI, KAD SERGA GALI PADĖTI IŠSAUGOTI KITŲ SVEIKATĄ;

  • asmuo, kuris susirgo ir galimai užkrėtė kitus, neretai jaučia aplinkinių kaltinimu

KALTINIMAI NIEKAM NEPADĖJO PASVEIKTI AR NEUŽSIKRĖSTI. PALAIKYKIME VIENI KITUSį;

  • žmogus, kuriam reikia izoliuotis, gali pykti, ypač jei griūna visi planai

PAAIŠKINKIME, KAD IZOLIACIJA YRA VIENINTELIS BŪDAS PADĖTI SAU IR KITIEMS, KAD VIRUSAS NEPLISTŲ.

Taip pat kviečiame naudotis vilniečiams sukurta psichologinės pagalbos aplikacija per mobilųjį telefoną: https://www.vilniussveikiau.lt/psichologu-konsultacijos-per-mobiliaja-aplikacija-mindletic/?fbclid=IwAR39l26uSnKMRmkuvGvKzNcL7U7hImJUQWIuMixj33H559pFFwI-EJboIfM

Išsamūs ir naudingi patarimai

Jei tave kaltina.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija.
Sveikatos apsaugos ministerija rekomendacijos dėl izoliacijos.